Při letmém pohledu na titul dnešní recenze si možná říkáte: zase další hra od Uweho? Skoro to tak vypadá. Jsou tam geometrické tvary. Kreslil to opět Klemens Franz. Vydali to Lookout Games. Dokonce to má název v němčině…
Přes zjevné podobnosti s Uweho Zahradou a spol. však hru, kterou si dnes ukážeme, vytvořil v roce 2017 australský designér Phil Walker-Harding, kterého patrně znáte jako autora dalších rodinných titulů jako Sushi Go!, Cacao nebo nedávné hry s kuličkami, Gizmos. A protože už Takenoko ukázalo, že medvídky má přece rád prakticky každý a kromě toho se Bärenpark zanedlouho dočká prvního rozšíření, o němž se v závěru také ještě zmíním, stojí i tato hra za připomenutí.
Ve hře Bärenpark se hráči stanou projektanty medvědí zoo, v níž budují pavilony a otevřené výběhy hned pro čtyři druhy medvědů: máme tu medvědy lední, obligátní pandy, gobijské pouštní medvědy a koaly, o nichž autor ví, že se technicky vzato nejedná o medvědy, avšak už v pravidlech deklaruje, že jsou natolik roztomilé a všeobecně oblíbené, že je nešlo vynechat.
Každý hráč začne s jednou čtvercovou destičkou, na níž má vstup do svého parku, pokaždé v jiném jazyce (mimochodem je příjemně překvapivým detailem, že je tu i čeština) a s odlišným rozložením bonusových políček. Park lze v průběhu hry rozšířit až o tři další destičky, které lze přikládat libovolně k existujícím, pouze s tím omezením, že nikdy nesmí nová parcela vést pod úroveň vstupu. Na desku projektů se poskládají všechny zelené dílky toalet, dětských hřišť, stánků s občerstvením nebo koryt potoka, všechny medvědí pavilony se sestupnými bodovými hodnotami a venkovní výběhy, které jsou vždy v daném tvaru po jednom. Každý hráč získá dle pořadí některý úvodní dílek, určí se bodované úkoly a hráč, jenž byl naposledy v zoo, může hru zahájit.
Pravidla hry jsou opět velmi jednoduchá. Hráč na tahu vždy položí jeden ze svých dílků na plochu svého parku, přičemž platí jen dvě omezení: s výjimkou úplně prvního tahu se musí položený dílek ortogonálně dotýkat už existujícího a dílek nesmí nikdy překrýt červenobílou páskou vyhrazenou jámu pro medvědí sochu.
Pokud hráč položenou stavbou překryje jeden nebo více symbolů na ploše parku, vybere si pro svůj příští tah korespondující dílky z nabídky: například když překryje zelené kolečko, může si vybrat ze zelených dílků. Pokud překryje bílou míchačku, vybírá si ze sestupně bodovaných pavilonů nebo ze zelených dílků. Po překrytí oranžového bagru si lze naopak vzít jeden z otevřených výběhů nebo opět dílek nižší úrovně. A konečně překrytí políčka s dělníky umožňuje rozšířit park o další stavební parcelu.
Navíc pokaždé, když se hráči povede celou parcelu kompletně zaplnit, vezme medvědí sochu s nejvyšší dostupnou bodovou hodnotou a umístí ji na vyhrazené místo.
Stavbu je potřeba plánovat dopředu a v neposlední řadě s ohledem na zvolené úkoly, které přinášejí další vítězné body. Tyto úkoly se vybírají vždy tři na každou hru a mohou vyžadovat takové věci jako například mít alespoň tři pavilony s určitým druhem medvědů, mít v parku souvislý potok alespoň o třech dílcích nebo postavit jako první dva medvědí pomníky. Každý úkol mohou splnit až tři hráči, odměna však postupně i zde klesá, takže kdo splní dříve, získá více bodů.
Hráči se takto střídají v tazích, dokud někdo kompletně nezaplní čtvrtou parcelu, poté odehraje každý z ostatních hráčů svůj poslední tah. Ten, kdo získal nejvíce bodů za všechny medvědy, sochy a splněné úkoly, je vítězem.
Bärenpark hodnotím jako hezkou a nenáročnou hru, kterou si lze dobře užít i jako filler mezi většími hrami. Díky tomu, že hra je kromě pravidel jazykově nezávislá, lze ji doporučit i jako rodinnou hru s dětmi od osmi let a jako záminku otevřít si k tomu pytlík ursus haribiensis neboli gumových medvídků. 🙂
Lze na druhou stranu připustit, že Bärenpark skutečně je variací na Uweho „puzzle trilogii“, proto zkušeným hráčům asi opět nenabídne mnoho, co by už neznali. I proto je možná tato hra poněkud zapomenutá, což snad změní již zmíněná expanze, která by měla vyjít v létě. Tato by měla přidat pátý druh medvědů (grizzlyho), nadzemní dráhu a prodlouží hru o jednu parcelu (u čehož si nejsem jist, zda bylo potřeba).
Určitým mínusem bývala také vůči obsahu poměrně vysoká cena, nicméně aktuálně je možné hru sehnat ve slevě už za vcelku přijatelnou cenu.
Mě osobně hra bavila, možná kvůli (jakkoliv povrchnímu) tématu a proto hledáte-li odpočinkovou hru, v níž jsou zvířátka a kterou zvládnou bez potíží i nezkušení hráči, Bärenpark vyzkoušejte.
Bärenpark na Planetě her: http://bit.ly/Barenpark
RECENZE (Tom): Bärenpark
Tom Lády
Přístupnost
Hra samotná je jazykově nezávislá
Téma, pokud máte rádi medvědy
Pro zkušené hráče moc lehké
Nové téma pro již známou hru
Bärenpark je snadná hra, která dobře poslouží jako příjemný filler mezi většími hrami. Nejedná se, bohužel, o nic obzvláště nového a originálního, avšak hra neurazí, a pokud chcete nějakou alternativu k Uweho hrám, Takenoku nebo Ticket to Ride, pak je tato hra zajímavou volbou.