Vážení přátelé deskových her, vítejte u spisu událostí a novinek ze světa deskových her, které se udály za poslední měsíc. Jelikož mi trochu narostla konkurence v podobě švarných druhů Falca a Opčíka a jejich videí, ve kterých máchají zabalenými krabice z pultu obchodu, zaměřím se více na oznámené věci a obecné události, než na novinky na skladě, které zmíním maximálně okrajově – pokud mě nějak mimořádně zaujmou. 🙂
A hned taková novinka je první věcí, kterou zmíním, a nemusíte se bát, klucí o ní asi povídat nebudou, neb tuto hru v řádné distribuci neočekávejte.
Pokud jsou Vám blízké on-line video hry a znáte hru League of Legends (LOLko), určitě zbystřete oči. Vydavatel této videohry – firma Riot Games – se rozhodla vyrobit a vydat deskovku ze světa této hry.
Už jsme viděli spousty pokusů o předělání videoher do deskovek a i naopak. Kdo z Vás například ví, že videohra Heroes of Might and Magic – všech jejich asi už 6 reinkarnací – byla založená na deskovce (Titan)? Nebo například hra Civilizace, kdy nejprve deskovka inspirovala videohru, aby po cca 10 letech proběhl obrácený postup a tato videohra inspirovala další deskovku? Některé pokusy vyšly (např. ta Civilizace, nebo Doom), některé už méně (pro mě například z poslední doby Zaklínač).
Deskovka ze světa League of Legens je ale zvláštní případ. Jmenuje se Mech vs Minions a kluci z Riot Games si s ní opravdu vyhráli. Zvolili vlastní distribuční model (objednat lze od 13. října jen z jejich webové stránky) a hlavně si asi spočítali, že jelikož mají z hry League of Legends příjmy asi jako celý deskoherní průmysl dohromady, tak že vydání deskovky je asi nevytrhne a spíš se pokusili vytvořit něco, co celou značku zpropaguje a udělá ji dobré jméno. Sečteno a podtrženo – kvalitou a množstvím komponent a cenou je toto asi nejvýkonnější kus, na který jsem zatím narazil. Krásné předmalované figurky (4 celobarevné hráčské + 100ka vystínovaných mimoňů), kovové kusy harampádí, pevné desky hráčů a vůbec vše, co vám v této deskovce přijde do ruky, a to za asi poloviční cenu, než co byste čekali u klasicky distribuované deskovky s podobnými komponentami.
Nutno dodat, že samotná hra je celkem jednoduchá, přímočará a nejde o žádnou těžkou záležitost. Za více peněz by se tak prodávala těžko, protože by spadla do kategorie her, které nabízejí přeci jenom hlubší deskoherní zážitek. Hra Mech vs Minions kombinuje prvky her jako jsou Robo Rally nebo Space Alert, ve kterých dopředu plánujete akce a doufáte, že to pak vyjde. 🙂 A hlavní náplní je rubání ničemných mimoňů. Je to vše zabaléné do krásného kabátku a hra obsahuje celkem lákavou kampaň. Na mou notu zahrála a určitě se ode mě o této hře ještě v budoucnu něco dozvíte.
Nově vzniknuvší vydavatelství Fox in the Box se nám představilo před několika málo měsící s hrou do Phila Eklunda Neanderthal: Lovci mamutů (viz recenzi Deskofobie). Jelikož s vydáním této hry zaznamenalo toto vydavatelství celkem úspěch (z čehož mám upřímnou radost), rozhodlo se v práci pokračovat a už představilo i svůj další projekt – opět “eklundovku” – Pax Renaissance.
Ve hře Pax Renaissance se hráči chopí rolí renesančních bankéřů a pomocí intrik a manévrů se budou snažit co možná nejvíce rozšířit svůj vliv. Do vašich možností v této hře spadá financování pirátů, organizace vražd, upalování kacířů, zakládání křižáckých výprav a mnoho dalšího. Podobně jako u jiných her Phila Eklunda očekávejte velký důraz na historické reálie. Není tomu jen tak, že se hry tohoto autora označují za simulátory. V češtině by hra měla být na začátku roku 2017.
Velký boom je poslední dobou kolem hry Pandemic. Vychází teď v této sérii opravdu dost věcí jak v původních verzích, tak česky. V češtině nedávno dorazil jak Pandemic Legacy: Rok 1, tak rozšíření ke klasickému Pandemicu – Laboratoř.
V rozšíření Pandemic: Laboratoř dostanete k dispozici novou herní desku s laboratoří. V daném scénáři se musíte pokusit sbírat vzorky virů a v laboratoři na ně vyvinout lék. Určitě zajímavé rozšíření pro fanoušky Pandemicu, které navíc přináší i možnost hrát ve dvou dvojčlenných týmech proti sobě.
Hru Pandemic Legacy: Rok 1 představili Falco s Opčíkem v rámci zářijových novinek, takže nemá smysl se k ní teď vracet. Navíc vás čeká celkem podařená recenze (však ji píšu sám…). Ale stejnak to nenechám jen tak a ukážu vám jeden obrázek, který unikl z výstavy v Essenu:
Nic moc víc se k tomu neví, tak to nechám jen u toho obrázku a na fantazii každého z vás. Jen tedy upoutám na nápis “Season 2”. Mindok zatím mlčí. 🙂
Kromě Falca a Opčíka budu lézt do zelí i Youdovi v rámci následujícího Kickstarterového okénka. Mám hroznou radost, že se české dvojici Pavlíně a Filipovi podařil úspěch v rámci jejich Kickstarterové kampaně s unikátní verzi japonských šachů – hry Shogi. Co se dříve nepodařilo pomocí ryze českého Startovače, se nyní zadařilo na Kickstarteru a my se tak můžeme těšit v budoucnu na edici této abstrakty, která bude kombinovat klasické japonské znaky (kanji) i pro normální lidi čitelné symboly pohybu (šipky) daných kamenů.
Také skončila kampaň již dříve představené hry Mutant Chronicles: The Siege of Citadel. Zajímavostí je, že ještě během kampaně se hry chytla firma Fantasy Flight Games (FFG), která látá díry po ztracených značkách od Games Workshopu, a podepsala s tvůrci
kontrakt o další distribuci této hry. A také do kampaně nalila pár drobných (bratru 100 000 dolarů…). Spolu s další propagací se tak kampaň vyhoupla na čísla, která by ještě pár dní před koncem kampaně nikdo neočekával. Zatím tam jsem za dolar. Bojím se, že až se otevře okno pro možnou změnu výše příspěvku (pledge manager), dopadnu hůř… Ze světa Kickstarteru je také aktuální, že se k lidem dostávají dvě velké hry, na které se střádalo před pár lety. Jmenovitě hra Conan od Monolithu a hra The Others: 7 Sins od Cool Mini or Not. Obě hry stojí rozhodně za pozornost a těším se na dojmy od šťastných majitelů (a samozřejmě od Deskofobie). Hlavně tedy na dojmy ze hry Conan, která obsahuje spousty figurek ženských bojovnic, které si zapomněly brnění doma. Robert E. Howard by byl pyšný…
O čem ale přemýšlím, je množství těchto her, které se teď dostávají i do našich bazarů. Lidé tu hru ani nerozbalí a obratem ji posílají dál. Je zjevné, že z toho mají byznys, jelikož se jedná o stále ty stejné jedince. Nevím, jak o tom smýšlet. Asi se mi to moc nelíbí…
Fantasy Flight Games se kromě Mutant Chronicles činí i dál a oznámili novou hru ze světa Pána prstenů – Journey to Mordor.
Ve hře se snažíte v roli malých, ale šikovných, hobitů dopravit prsten, ten prsten, do Mordoru. A jde vlastně o závod, jestli tam budete dříve vy, nebo přízraky, které vám jsou celou hru v patách. Celá hra je o kostkách a upřímně, působí tak nijak. Grafické zpracování hráčských desek je jak vytržené z prvního Talismanu a kostková mechanika push-your-luck už tu byla mnohokrát (Zombie dice, Martian dice, Láďa Hruška dice apod.) a nemyslím, že by v této hře přinášela něco nového. Takže dle mého skromného názoru jeden z příkladů, kde FFG šláplo vedle. Ale třeba se ukáže, že sem vedle teď já. 🙂
Od FFG mám ale zajímavější novinky. Už se třeba trochu rýsuje budoucnost hry Mansion of Madness 2nd Edition. Hra to je úžasná. Hlavně díky atmosféře, kterou přináší jednotlivé scénáře. Ty byly ale v době vydání hry k dispozici pouze 4. Vzhledem k tomu, že scénáře jsou řízeny aplikací, vedly se diskuze, jak FFG přistoupí k rozšiřování hry – volně dostupné DLC, placené DLC, jak drahé DLC, kolik, kdy… S placeným rozšířením, bez apod.
První vlaštovkou byla hned dvě rozšíření, která 2. edici hry rozšiřovala o obsah edice první. Recurring Nightmares tak obsahuje dílky map a figurky ze základní krabice první edice hry Mansion of Madness. Rozšíření Suppressed memories obsahuje dílky map a figurky ze dvou velkých rozšířeních první edice hry – Call of the Wild a Forbidden Alchemy. A v obou případech figurky monster i vyšetřovatelů. S oběmi rozšířeními tak celkový počet vyšetřovatelů vzroste na 24! Což je dva měsíce po vydání hry úctyhodné číslo. Ke každému z těchto rozšíření byl navíc uveřejněn scénář, který využívá právě komponenty z dané krabice. Pokud máte již první edici hry, nebo i ta rozšíření k první edici, tak k zahrání těch nových scénářů nic kupovat nemusíte a stačí, stejně jako při hraní jiných scénářů s využitím starších komponent, pouze využít konverzní kit, který byl už v základní krabici.
Navíc k tomuto FFG oznámili první placené (jak jinak) stahovatelné rozšíření do aplikace, které bude obsahovat nové scénáře. První stahovatelný scénář za cca 3 $ by měl být k dispozici do konce roku. Za mě je ta cena nastavena super. Na serveru BBG se řešilo, zda budou za 5 nebo za 10, takže pohoda. Ještě tedy uvidíme, jak moc si se scénářem dali tvůrci záležet.
A aby toho nebylo málo, bylo oznámeno i první klasické rozšíření hry s názvem Beyond the Treshold, které jen tak tak nestihne Vánoce. Nové karty, nové stavy, nová příšerka, dva noví vyšetřovatelé a dva nové scénáře… To v krabici, která nám snad už umožní rozumně skladovat komponenty, které se do základní nevejdou. Což je už teď problém, protože to, v čem FFG prodává výše uvedená dvě rozšíření, bych krabicí nenazval. Volně vloženým kartonem vyztužený kus papíru.. Za mě to bylo velké zklamání a nevím, co s těmi věcmi budu dělat. Jak jsem již někde psal, v krabici od bot uchovávat deskovky nebudu. 🙂
Mám tu ještě jednu zprávu od FFG, kterou už jsem nakousl minule (a ano, bylo to v rámci ČR exkluzivní oznámení, které prošlo asi bez povšimnutí – čekal jsem nějaké citace), a tou je nové velké rozšíření pro Eldritch Horror, které by se k nám mělo dostat také na začátku příštího roku a nese název The Dreamlands. Stejně jako stávající dvě velká rozšíření nabídne i toto přídavný herní plán. Nikoli však část našeho světa jako v případě Antakrtidy a Pyramid, ale část světa jiného – Snové říše. Kromě toho dostaneme samozřejmě nové vyšetřovatele, nová monstra a vůbec kopu nového materiálu. Na další informace si ale ještě musíme počkat…
A samozřejmě bych nemohl skončit bez toho, že bych nezmínil, že se v říjnu uskutečnila asi největší deskoherní akce v Evropě – Essenský Spiel!
Představení novinek z této výstavy však nechám svým redakčním kolegům, kteří se ho účastnili, a kteří navíc jeví více zájmu o hry německého typu – EURA. 🙂 Essen je totiž svátek převážně těchto her a všude to tam smrdí dřevem. Materiálu (ne dřeva) bylo během výstavy natočeno prý spousty, tak se určitě máme na co těšit od těch nejpovolanějších.
Tak hezký zbytek října, hrajte hry, mějte se rádi, a já se budu zase těšit v listopadu s dalšíma novinkama… 🙂