Vážení přátelé, po srpnové smršti novinek se nyní můžeme podívat na to, co nám, nadšeným hráčům deskových her, přineslo září. Málo toho nebylo, tak jen rychlý průnik do věcí, které mě osobně zaujaly nejvíc. Zaujalo Vás v září něco jiného? Napište to pod článek do komentáře!
Mám velkou radost, že se na pulty obchodů konečně dostalo samostatně hratelné rozšíření hry Dead of Winter (v češtině od MINDOKu jako Zima mrtvých) – Dead of Winter: Long Night. Rozšíření Long Night do hry přináší nejen rozšíření stávajícího obsahu a řadu příjemných drobností (nálady jednotlivých přeživších, zvláštní typy zombií apod.), ale zejména tři módy hry, které můžete do každé partie dle vašeho aktuálního rozpoložení zařadit. Jedním z nich je nová lokace Raxxon, která představuje zařízení na výrobu léků. Můžete v ní najít mocné předměty, ale určitě v ní brzy zjistíte, že ne úplně všechno je s tímto zařízením v pořádku. Druhým módem je možnost do hry zařadit bandity (není to vlastně nic jiného než „jiná“ kolonie přeživších…). Bandité Vás mohou napadnout, rabují za Vás lokace (a tím i zabírají volná místa v lokacích a lákají zombíky) a podobně. Avšak i vy můžete tuto „jinou“ kolonii poctít návštěvou. A samozřejmě nemusí zůstat u mírumilovných úmyslů. Posledním módem, který rozšíření přináší, jsou vylepšení Vaší kolonie. Postavte si skleník a pěstujte něco k jídlu, nebo si kolem kolonie vykopejte příkop. Už jste viděli zombie skákat? Co se týče šancí na překlad tohoto rozšíření, tak já osobně jsem v tomto optimista. MINDOK oficiálně prohlásil, že o tom s distributorem jedná, a co jsem měl šanci se zástupci firmy mluvit, tak se jim rozšíření líbí a vůle z jejich strany snad je. Tak držme palce, protože Zima mrtvých by si dlouhou noc zasloužila. A také pohřebiště, které mimochodem také v rozšíření najdete.
Jistě jste již i v rámci Deskofobie slyšeli o hře Battalia. Výpravné fantasy hře, která celkem inovativním způsobem vytěžuje jinak už často až nudný mechanismus deckbuildingu. Osobně jsem s touto hrou ještě čest neměl, ale žádný hráč, kterému se tato hra zamlouvá, nezůstal v klidu, když byl spuštěn nový projekt na Kickstarteru. Projekt, který má za cíl pomoci s vydáním prvního rozšíření k této hře – Battalia: Stormgates. Rozšíření přináší možnost hry až pro 6 hráčů a navíc také pravidla pro hru v týmech, která i zrychlí průběh kola a zpříjemní čekání na tah. Novinkou jsou jednotky hodnosti Král a Královna a královská a hlavní města, Bouřlivé brány (Stormgates) transportující hrdiny do vzdálených oblastí mapy a podobně. Jak jsem již psal, pokud jste fanoušci Battalie, tento kickstarterový projekt by Vám neměl uniknout. Běží až do 6. října, takže máte stále šanci. Pokud jste o hře zatím neslyšeli a hra vás zaujala, nebo Vám první kickstarter unikl, koukněte na stránku projektu také. Jedná se totiž mimo jiné o unikátní možnost, jak se dostat i k speciální kickstarterové edici základní hry.
https://www.kickstarter.com/projects/battalia/battalia-the-stormgates
Nedávno byl také oznámen další kickstarter. A jen se stačí podívat na jména autorů a musí být jasné, že toto prostě být propadák nemůže – Richard Borg (Memoir 44, BattleLore), Eric M. Lang (Blood Rage, Chaos in the Old World, Marvel Dice Masters: Avengers vs. X-Men), Kevin Wilson (Descent, Arkham Horror, Civilizace) a Jason Little (X-Wing, Blood Bowl Team Manager). Jedná se o druhou edici figurkové techno-fantasy hry z roku 1990 – The Siege of Citadel, která těží z universa Mutant Chronicles. První edici má na svědomí právě Richard Borg a ze jmen, které si přizval v rámci vylepšování hry je zřejmé, že to vzal za správný konec.
Původní Siege of Citadel byla asi první hrou, která přinesla dnes již celkem rozšířený prvek kooperace hráčů proti jednomu, který ovládá tu „druhou“ stranu. V tomto případě Temnou legii. Zajímavé na hře Siege of Citadel je, že se během kampaně hráči v hraní za Temnou legii střídají a zlo si tak zkusí během hraní každý. Hra také jako jedna z prvních přinesla vývoj jednotlivých postav v rámci kampaňového hraní a v rámci druhé edice bychom se mohli dočkat i parádní a zaručeně plastové Citadely!
Pokud vás hra zaujala, také máte ještě šanci naskočit na tento ne úplně levný vlak na adrese:
https://www.kickstarter.com/projects/274643038/siege-of-the-citadel-2nd-edition-techno-fantasy-bo
Teď už opouštíme Kickstarter a můžeme se pobavit o tom, co dostali v minulém měsíci čeští distributoři do obchodů.
BlackFire naskladnil hned tři další rozšíření s pořadovými čísly 6 až 8 ke karetní prolejzačce záhadných dveří a zákoutí – Munchkinovi. 7čka a 8čka jsou „prostě“ další z řady rozšíření, které ale této hře pomáhají udržet páru. Rozšíření označené 6tkou však obsahuje něco unikátního. Osobně jsem k základnímu Munchkinovi pořídil jen první dvě rozšíření. A měl jsem takový pragmatický důvod, proč si další nepořídit – neměl jsem je kam dát, protože do krabice od Munchkina se jich prostě víc nevešlo. A skladovat deskovky v krabici od bot, na to mě neužije. A asi jsem nebyl jediný. Ale je možné, že tento problém je čistě národní, protože to byl až český Blackfire, kterého napadlo k Munchkinovi udělat obří krabici, do které se prostě vejde všechno, a to i obalech. A kterého rozšíření k tomu využít, když ne 6té, ve kterém jsou karty jeskyní, které jsou větší, aby se nemíchaly se zbytkem? Za tento nápad dávám Michalovi Ekrtovi z BlackFiru tři palce nahoru. Dík! Už je i se zbytkem doma…
Po Ankh-Morporku a Čarodějkách nám REX hry servírují další deskovku ze světa slavné Zeměplochy – Zeměplocha: Semafory. Ve hře semafory se hráči pomocí semaforu – přebarvování políček/kamenů – snaží odeslat zprávu. Soupeři se jim v tom samozřejmě snaží zabránit tím, že jim kameny otáčí, nebo jim hází pod nohy klacky v podobě akčních karet. Hra nabízí řadu variant přes solitérní až po týmovou a určitě stojí za pozornost nejen pro ty, kteří mají rádi Zeměplochu Terryho Pratchetta.
Z toho, co se dostalo už do obchodů, jsem si během srpna poznamenal jen toho, tak se ještě můžeme podívat, co se na nás chystá v nejbližší době a v jakém to je stavu. Osobně se těším na dvě podobné hry, které vyjdou brzy od BlackFire. V prvním případě se jedná o dotisk hry, kterou už BlackFire dříve vydal (teď hádám, ale v roce 2011?), a dlouho byla, jak se říká, OoP (nebo hezky česky – vyprodaná ) – Zakázaný ostrov. Hra je mechanismy podobná hře Pandemic, kdy se na tajuplném ostrově snažíte najít poklad a s ním zmizet. Ostrov se bohužel trošku potápí, a tak musíte vhodně volit svůj pohyb a plánovat co uděláte. Oproti Pandemicu je o něco svižnější, lehčí a tématem je vhodnější i pro mladší generace. Zadarmo ale nedá nic. A kdo se těší na Plošinu hlupců (šťastně/nešťastně přeložená lokalita Fools Landing) z původní edice, má smůlu, protože na popud herní komunity byl překlad této lokace upraven… Na Bláznův vrch. Nevím, co se komu nelíbilo na Plošině hlupců, ale mně bude chybět. Pokud byste někdo chtěl kartu lokace vyměnit – až mi dorazí – dejte vědět.
Zakázaná poušť, která bude mít českou premiéru, těží ze stejných mechanismů, ale místo potápění využívá písečných bouří, kdy se v dávném městě uprostřed pouště snažíte najít a sestavit bájný létající stroj. Všemu nepomáhá to, že se vším pořád míchá silná bouře. Musíte tak využít celkem inovativní způsob lokace jednotlivých součástí, ze kterých stroj pak složíte. Hry jsou dosti podobné, ale vlastně takovým způsobem jiné, že si umím představit je mít na poličce vedle sebe obě.
Jistě nemálo z Vás čeká na českou krabici hry Blood Rage. Podle posledních zpráv jsou hry vytištěné a čekají v Číně na schválení ze stran REX her, kterým by teď někdy měl přilétnout jeden vytištěný vzorek. Pokud vše projde kontrolou, hned se vše odešle kontejnerem na lodi k nám, což pak ještě pár týdnů zabere. Faktor těšení na maximu!
Polský Portal se asi stává velmistrem na recyklaci vlastních her. Kolik reedic a nových edic jsme už od nich viděli? Asi se rozhodli, že v tomto budou konkurovat i velehráčí v reedicích – FFG. Dosti je způsobeno asi tím, že Portal je zvyklý pronajímat licence svých her do zahraničí. Takže hru nechají vydat někoho jiného – třeba Z-Man – otestují odezvu a když se jim po konci kontraktu vrátí licence do rukou, vydají novou edici, která je vyleštěná a zbavená „všech“ much. Přesně toto teď čeká hru Robinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island. Po první anglické edici vydané Portalem a druhé anglické edici vydané Z-Man games se na nás řítí druhá polská anglickojazyčná a celkově tedy třetí edice hry Robinson Crusoe, která nejvíce těží z, pozor, první edice německé. S tou si pohrál tamní nadšenec při překladu pravidel tak, že když se přeloží zpátky do polštiny a pak do angličtiny, tak se podle těch pravidel prý bude dát hrát až do takové úrovně, že si nic nebudete muset vymýšlet!! Třikrát polské sláva (česká verze od Albi je už snad na těchto pravidlech také postavena)! A aby se to konečně nepletlo, dostane robinson novou krabici:
Tuto informaci jste už určitě zaslechli, ale opomenout ji nemůžu. BlackFire navázal na GenConu přátelský vztah s firmou CoolMiniOrNot. Představa spolupráce je taková, že by BlackFire u nás vydal ročně jednu až dvě hry od této skoro brazilské firmy, která si nejen na Kickstarteru vede velice dobře. První vlaštovkou a pokusným chroustem bude hra Zombicide: Černý mor. Zatím poslední hra z této zombie ságy, která oproti třem předchůdcům, kteří se odehrávali v současnosti, usazuje hrdiny do fantasy světa plného luků, brnění, měčů, kouzel a také nějakých těch zombíků. Ze všech stran slyším, že jde o určitě nejlepší Zombicidu, takže se na českou verzi opravdu moc těším.
Jistě už začínáte přemýšlet o tom, co dalšího ze současného portfolia CMoN by mohl BlackFire vydat. Ale pokud vím, tak zástupce BlackFire dostal možnost nakouknout trošku pod pokličku toho, co CMoN chystají na další roky a – něco málo chystají. Takže spíše než do minulosti, by lokalizace mohly směřovat na nové hry, o kterých my, obyčejní lidé, nemáme ještě ani ponětí.
Games Workshop
Na závěr si ještě musím postesknout, že mé spekulace uvedené v článku Co odnesl GenCon se potvrdily a licence Games Workshop u FFG končí. To znamená konec všech her ze světa Warhammeru (+40k), konec Talismanu a konec například i Běsnění Drákuly od FFG, potažmo i u českého distributora – BlackFire. V praxi to znamená, že se už nic nového nevytiskne a co je skladem se prostě doprodá a je konec. Což je ještě lepší varianta – v Americe i straší úplným stažením z obchodů po Novém roce. Pokud jste po některé z uvedených her pokukovali, tak teď je nejlepší a poslední doba, kdy se o ně zajímat.
A co bude s licencí dál? To už jsou zase jen spekulace. Proslýchá se, že GW na tom není zrovna dobře a jeho budoucnost je nejistá. Buď si tak chce nechat licence a pomocí svých nových titulů se dostat do černých čísel – což se ale nejeví úplně pravděpodobně, protože prý nemá v současné době kapacity na vývoj nějakého titulu s vyšším komerčním potenciálem. Nebo šlo o vysokou politiku a při pádu GW o snahu aspoň trošku zbrzdit FFG. FFG je totiž součástí skupiny Asmodée a její aktiva jsou už celosvětově opravdu monstrózní, takže je hodně subjektů, kterým leží v žaludku. No a třetí a podle mě i nejpravděpodobnější varianta, která kombinuje dvě výše uvedené, je krach GW a následné převedení licencí pod značku GW 2.0, která pak bude vesele pokračovat. Tak uvidíme, jak se uchytí tyto spekulace.
P.S. Někde na netu někdo psal, že by hra Scythe mohla vyjít v češtině. Prý se už i překládá. Ale oficiální kanály mlčí. Některé to dokonce popřely…
P.P.S. Možná jsem někdy někoho slyšel zmínit něco jako chystané rozšíření k Eldritch Horroru (myslím tím tedy originální verzi).
P.P.P.S A co se týče českého rozšíření k Eldritch Horroru, tak sic rozhodnou Vánoce a trh, ale je to podle mě také na dobré cestě.