Připadá mi to, jako bych teprve minulý týden dokončil článek o novinkách na Kickstarteru a už bych měl psát nový? To přece není možný. No, ale, vlastně, asi ano. Už to rozhodně není týden, co poslední novinky vyšly a Kickstarter se stává tak oblíbeným médiem, že se prakticky každá druhá nová hra přes něj financuje. Kdybyste to měl někdo náhodou spočítané přesně, tak si to prosím nechte pro sebe, tohle je pouze můj odhad. Ale to pravděpodobně já ani vy nezměníme, tak se pojďme vrhnout na ten nášup. Poměrně dost her, které si dnes představíme, už má své kampaně za sebou, ale byla by škoda si je nepřipomenout.
Úplně první hra, kterou jsem dnes vybral, je hra, která ve mně evokuje začátky deskovek u nás a jednu z mála tehdy dostupných her, Battletech. Tahle novinka nese název GKR: Heavy Hitters a jde v ní samozřejmě o souboje robotů. V základní verzi by měli být k dispozici 4 frakce, k jejichž základní výbavě patří vždy jeden velký obrněnec a pak 3 menší podpůrné jednotky. Dále by měli být na výběr čtyři piloti. Hra samotná je řízena kartami a kostkami. Navíc karty ve hře představují vaše životy. Hru lze vyhrát buď eliminací soupeře anebo přeměnou čtyř mrakodrapů na ruiny. Rozhodně se je na co těšit, navíc modely jednotlivých mechů vypadají famózně.
Dalším projektem, který už určitě nebudete moci podpořit, protože kampaň skončila před několika dny, je hra, která se řadí k nejočekávanějším projektům roku 2017. Většina z vás už asi tuší, že se jedná o Rising sun od vydavatelství Cool mini or not. A za hrou nestojí nikdo jiný než jejich novopečený šéf vývoje her Erik M. Lang. V době, kdy píši tyto řádky, už je po kampani a hra vybrala přes 4 miliony dolarů. Pro ty z vás, ke kterým se ještě žádné informace nedostaly
, tak vězte, že se jedná o hru z prostředí starého Japonska a měla by být svým způsobem nástupcem hry Blood rage. Co by mělo být nové a vlastně tažným motorem hry, tak je diplomacie. No a samozřejmě díky Cmon se můžeme těšit na spousty plastových figurek. A budu se opakovat, vypadají opravdu úžasně.
Zajímavým počinem by mohla být hra Cytosis: A cell biology game od Johna Coveyou, která vychází ze skutečných biologických procesů v buňce. Ona to vlastně není první autorova hra, vypadá to, že tenhle človíček vědu miluje a pro její propagaci dělá, co může. V tomto případě vydává deskové hry. Ale zpět k současnému projektu. Jedná se o workerplacement, kde si budete hrát s jednotlivými „stavebními kameny“ buňky a budete se snažit vyrobit různé enzymy nebo hormony. Za to pak dostanete body.
Teď se trochu vrátíme v čase a zavzpomínáme si na známou pohádku o třech prasátkách. Určitě ji všichni znáte, jen ten nejchytřejší čuník na vlka vyzrál. No a něco podobného se můžete pokusit zažít v kouzelné hře Grimm Forest. A proč kouzelné? Protože grafická stránka hry je opravdu úžasná. A co je vaším úkolem. Podobně jako prasátka budete stavět domeček, ale zde hned všechny tři domečky najednou. Kdo je první postaví, tak vyhrál. A nebojte se, i vlk bude.
Teď se pojďme ponořit do světa podmořských hlubin, i když až tak hluboko to asi nebude. Další titul totiž nese název Diver City a jedná se o simulátor potápění. No vlastně není to až tak simulátor jako spíše kooperativní snažení zachránit některé ohrožené druhy a tím vyhrát hru. A k tomu se právě budete potřebovat umět potápět. Každý hráč zde totiž hraje za potápěče a snaží se prozkoumávat podmořské dno a okolí ostrovů. Navíc si jako team musíte hlídat množství postavených hotelů, jinak jako záchranáři končíte. Autoři slibují až 16 volitelných úrovní obtížností, troufnete si na Legendary level?
A máme tu zase po delší době návrat ke kořenům. No ne tedy zase úplně ke kořenům, ale do roku 1979. Tehdy totiž vyšla hra s názvem Stop thief! V roce 2017 by tedy měla vyjít její reinkarnace. Nevím, jestli ji někdo z vás někdy hrál, ale pokud zmíním hry jako Fantom staré Prahy nebo Letters from Whitechapel, tak budete určitě doma. Ano, jedná se o hru se skrytým pohybem, s tím rozdílem, že všichni hrají za vyšetřovatele zločinu a pachatel je ovládán hrou. Autoři slibují, že tentokráte k tomu budete potřebovat pouze jakékoliv mobilní zařízení. A jelikož je to hra kompetitivní, tak nezáleží jenom na tom pachatele dopadnout, ale hlavní kritérium je množství peněz, které během hry získáte.
Teď se pojďme podívat trochu více do historie, přesněji do roku 878 n. l. Na našem území se tehdy rozprostírala Velkomoravská říše, která se musela potýkat s nájezdy Arabů a Maďarů. Britské ostrovy se zase musely vypořádat s nájezdy Vikingů. A právě o tomto konfliktu pojednává hra 878 Vikings. A zatímco během skutečných bojů bylo jasné, kdo je kdo, tak zde je možné si svou stranu zvolit. Můžete tedy zkusit ostrovy bránit anebo se je snažit vyplenit. Hlavním herním mechanismem je zde tzv. area control, kdy se snažíte ovládat co nejvíce území. V tomto případě Angličané ovládají na začátku hry celé území, a jak už to bývá zvykem, Vikingové se jim ho snaží co nejvíce ukořistit. Co ještě určitě stojí za zmínku je možnost pořídit si hru se spoustou plastových figurek a doufat, že se všechny vejdou na herní mapu.
Zdá se, že karetních deck-buildingových her není stále dost a jejich popularita neklesá. To dokazuje další titul v mém výčtu a tím je Aeons End: War Eternal. V tomto případě se nejedná o novou hru, ale o pokračování úspěšného titulu, který debutoval právě na Kickstarteru v loňském roce. A jelikož to úspěšně zvládnul, autoři se rozhodli pokračovat. Výhodou tohoto rozšíření je určitě fakt, že se dá hrát samostatně a tudíž k tomu nepotřebujete základní hru. Podle popisu ale vypadá, že k žádně změně pravidel nedojde, takže půjde spíše o nové karty. Pro některé osamělé lovce může být výhodou, že se hra dá hrát sólo. Obstojíte tedy proti Bezejmenému a jeho hordám?
Další novinkou je hra, která využívá zajímavý systém „commands & colours“, jehož tvůrcem je Richard Borg. A právě tento člověk stojí i za novým titulem The American Revolution. Kdo netuší, o jaký systém jde, tak jen v krátkosti. Jedná se o zjednodušení klasických wargame, kdy mapa je rozdělena do tří sekcí a jednotky jsou ovládány pomocí „sekčních“ karet, které říkají, v které sekci můžete jednotky aktivovat a co mohou dělat. Navíc každý souboj je řešen pomocí speciálních kostek. The American revolution přináší do systému několik inovací, např. samostatný balíček command karet pro každého hráče nebo rozdílnou velikost map, kdy jednotlivé jednotky představují jednou celou brigádu a podruhé třeba jen pár vojáků. Pro ty z vás, kteří by rádi zkusili nějakou tu wargamu, je to určitě vhodný začátek.
Dragoon je název hry, která spatřila světlo světa v roce 2016 a hádejte, díky komu? Jak jinak, byl to server Kickstarter. Hra se poměrně rychle vyprodala a tak tvůrci nelenili a přicházejí s reprintem. Opět přes Kickstarter. Ale aby to nebyl jen obyčejný reprint, přicházejí s možností si hru vyšperkovat plastovými figurkami a nějakým tím dalším harampádím. Navíc k tomu přidávájí rozšíření pod názvem Dragoon: The Rogue and Barbarian. A o co ve hře jde? Stáváte se jedním ze spících draků, který se díky valícím se hordám nových osadníků probouzí a je jen na něm, jak si s tím poradí. A jako správnému drakovi vám půjde především o poklady.
A nyní pojďme zapátrat opět trochu do historie, vždyť ta nám poskytuje spoustu námětů na hry. A v tomto případě nepůjde o nic přikrášleného nebo smyšleného, jedná se o hru z období napoleonských válek. Bloody Monday je válečná hra (wargame) popisující jeden z nejkrvavějších střetů té doby, bitvu u Borodina. Jeden z hráčů se ujímá vedení Velké armády (Grande armée) francouzského císaře Napoleona I. a ten druhý samozřejmě armády ruského generála Michaila Kutuzova. Autoři slibují opravdu silný zážitek, uplatnili zkušenosti z jejich předešlých projektů a dokonce prý byli skutečné bojiště osobně prozkoumat.
Ještě jsme tu dnes neměli plně kooporativní hru, tak to musím hned napravit. Tato dobrodružná hra nese název The City of Kings a je určena pro 1 – 4 hráče. A tak jak už u těchto her bývá zvykem, na začátku si vyberete scénář (příběh), svého ještě nenabušeného hrdinu a hurá na ně! Čeká vás průzkum okolí, levelování hrdinů, určitý worker management a samozřejmě dojde i na ten boj. Tady autoři slibují až 10.000.000 kombinací generovaných příšer, tak jen doufám, že to nebude překombinované až příliš. V základní hře naleznete prvních 7 příběhů, které můžete odehrát a postupně tím odkrývat tajemství daného světa a i jednotlivých hrdinů. Řekl tu někdo Gloomhaven?
Empires of the Void 2, to je nová hra od autora Ryana Laukata, od kterého můžete znát třeba Minutovou říši nebo Above and below. Jeho nová hra vlastně není až tak úplně nová. Jedná se totiž o reinkarnaci hry z roku 2012. A o co v ní jde? Stejně tak jako v původní edici se vydáváte do dalekých vesmírných končin, kde je třeba vše prozkoumat a poté kolonizovat. No a díky tomu, že hra je to kompetitivní, tak dojde i na boj. Takže suma sumárum jde o hru z kategorie 4x. Jak velké změny edice číslo 2 přinese, to si ještě musíme chvíli počkat.
Gloomhaven, že bych se spletl? Ten už má přeci kickstarterovou kampaň za sebou a šťastní majitelé třímají obří krabici v ruce. Ano, někteří. To je právě ono. Nedostalo se na všechny. A tak se Isaac, autor hry, rozhodl, že to rozjede znovu a v dostatečném množství větším, než je malé. Ale teď vážně, kdo jste přišel o kampaň první, tak neváhejte, zbývá už jen pár dní. Tedy doufám. A kdo nevíte, o co jde, zeptejte se Isaaca. Tedy lépe, podívejte se na naše video z Essenu 2016 http://www.deskofobie.cz/spiel-16-hry-z-kickstarteru/. Tam se o hře dozvíte spoustu zajímavého a další věci, které možná nepotřebujete. Gloomhaven za to rozhodně stojí.
Dalším takovým fenoménem dnešní doby se stávají hry s legacy systémem. Stačí se vrátit o hru zpět a máme tu krásný příklad legacy systému. Další je například Pandemic Legacy: Season 1. No a vypadá to, že u další novinky si autoři vzali příklad právě z Pandemicu. Přichází totiž Centauri saga: Season 1. Původní hra vyšla v loňském roce a jedná se o hru z rodiny 4x. Znamená to, že objevujete, osidlujete, využíváte zdroje a samozřejmě eliminujete soupeře. Zde se dá usoudit dle názvu hry, že vše se odehrává ve vesmíru. No a do toho přichází legacy systém. Pandemicu se povedlo uspět, povede se to i Centauri sáze?
Máte rádi závodní hry? Pokud alespoň trochu ano, měli byste zbystřit. Divinity derby by mohla být hra právě pro vás. Kickstarterem už úspěšně proplula, takže by se v dohledné době mohla objevit v obchodech. A kdo že vlastně bude ve hře závodit. Vy to až tak úplně nebudete, i když závod ovlivňovat můžete. Na start se postaví bájná zvířata ze všech koutů vesmíru. Pegasus tedy může prohánět ohnivého draka, zatímco pták Fénix si v klidu poletí pro třetí místo. Nikdo na začátku neví, jak to dopadne, takže je potřeba si dobře vsadit. Za zmínku určitě stojí, že ilustrátorem této hry je Denis Martynets, který ilustroval např. hru Settlers: Zrod Impéria.
Village attacks se prezentuje jako castle defense hra a je to …… castle defense hra. Ale není zase tak úplně obyčejná. Kdo by čekal mostra hrůzu nahánějící, tak se tak úplně neplete. Ale nečekejte je před hradbami, za monstra budete hrát vy a obyčejní sedláci, lovci a jiní vesničané se vám budou snažit připálit vaše velectěné hlavičky. No někomu i vícero hlaviček. Ale nebojte, přijdou i horší, mazanější a silnější otravové. To bude teprve zábava. A co můžete dalšího očekávat? Opět se na vás valí spousta plastu, i když musím uznat, že kvalita provedení je na vysoké úrovni, a kdo podpořil, určitě neprohloupil.
Dnes mi přijde, že se snad dotknu všech oblíbených témat. Další hra je z prostředí pirátů a dává to najevo i svým názvem, The Pirate Republic. Hra je situována do oblíbené pirátské oblasti, Karibského moře a okolí. Stáváte se v ní jedním ze slavných pirátů, i když svou slávu si budete muset v průběhu hry zasloužit. Na cestě za slávou vás čeká nepočet soubojů, námořních bitev, dobívání přístavů a pevností a samozřejmě koupání se v moři zlata. Anebo to také může končit koupáním se ve skutečném moři, bradou vzhůru. Za zmínku stojí i grafická stránka hry, která se mi ze zatím dostupných obrázků moc líbí.
Pro fanoušky „komplikovanějších“, ale hlavně delších her, tady mám hru HEXplore it: The Valley of the dead King. Autoři na stránce Kickstarteru oznámili, že se jedná o první hru ze systému HEXplore it. Vypadá to, že jeho podstatou je tvorba hrdiny a hraní si s různými kombinacemi, která hra umožňuje. V základní hře by mělo být k dispozici šest povolání a šest ras. Co není úplně tradiční, tak je způsob záznamu. Dostanete k němu tabulku a fix anebo si budete tisknout své vlastní záznamové tabulky. Ve hře samotné jde o prozkoumávání krajiny, plnění úkolů a navštěvování měst a svatyň. Celé to ale děláte proto, abyste se připravili na závěrečný souboj s Dead Kingem. Ten se též pohybuje po plánu a jednotlivá města ničí. Tím se zase on připravuje na vás.
Tavern Masters je karetní hra, kterou je možno hrát v několika módech a každý je trochu jiný. Ústředním bodem hry je samozřejmě vaše hospoda, ale vítěz je vždy určen podle jichých kritérií. V kompetitivní hře se stává vítězem nejbohatší hospodský ve vsi. V kooperativní hře musíte společně nasbírat dostatek peněz na podplacení sousedního čaroděje. Jen tak ukončíte jeho běsnění. V sólo hře se pak sanžíte vydělat dostatek peněz pro výběrčí daní. Tak jako tak, vždy je to o penězích. Ve hře za ně nejprve nakupujete zboží a najímáte zaměstnance. V noci pak lákáte hosty, kteří by rádi něco dobrého na zub. Důležitým prvkem hry by měl být výměnný obchod mezi jednotlivými hráči.
Na poslední chvíli se mi ještě vloudila do článku jedna novinka a tou je hra Rise to Nobility. Jedná se o workerplacement s velice zajímavou grafikou. Mohli jste se s ní už setkat ve hře Cavern Tavern od stejné autorské dvojice. A dá se říci, že v jistých prvcích jsou si hry i podobné. Opět budete využívat své kostky jako workery a opět se budete pohybovat ve fantasy světě plném rozličných ras. Vaším cílem je ale tentokrát něco jiného, něco více vznešeného. Ve hře budete usilovat o zisk titulu vládce Kamenného koncilu. Troufnete si?
A tím bych to dnes ukončil. Nejde bohužel do článku nasázet všechno, to bych to asi nikdy neuzavřel. Takže pokud jsem zapomněl na nějakého vašeho favorita, neváhejte hodit nějaké informace do diskuze. No a já abych už pomalu šel psát novinky č. 3.
Mějte se fajn a hrajte deskové hry.
Youda