Ahoj, zdravím všechny fanoušky deskových her, tentokrát bez mé maličkosti před objektivem, ale s klávesnicí „v ruce“ před monitorem. Ale na to, o čem budu dnes psát, je to určitě vhodnější formát. Po nějaké době se totiž budeme opět věnovat Kickstarteru. Nejprve jsem si myslel, že bych mohl zabilancovat a projít nejúspěšnější projekty loňského roku, ale nakonec díky poměrně slušné úrodě jsem zvolil novinky, které právě teď soupeří o vaši – naši přízeň. Je samozřejmě dost možné, že některé kampaně už budou v době, kdy článek vyjde, ukončené, ale s tím dokážu žít. Navíc otevřených kampaní je tolik, že vám nemohu ukázat všechny. Některé zajímavé projekty můžete také nalézt na našich stránkách v pravém sloupci a zbytek samozřejmě na stránkách samotného Kickstarteru.
A teď se na to tedy pojďme vrhnout. První novinkou je deduktivní hra pro 2 – 6 hráčů, Macroscope. Princip hry je velice jednoduchý, postupně odkrýváte okýnka a snažíte se uhodnout, jaký obrázek se skrývá pod krytem. V něm je přesně 12 okýnek, která mají čísla, a vy je podle hodu kostkami po jednom odkrýváte. V hádání se navzájem střídáte, a podle toho, zda uhodnete nebo ne, získáváte nebo ztrácíte body. Jakmile uhodnete desátý obrázek, hra končí, spočítáte body a máte vítěze. Ještě dodám, že hra se chystá i v češtině díky vydavatelství Albi a na pultech obchodů by se měla objevit už v květnu.
Další hru bychom mohli zařadit mezi rodinné s podnázvem „Chcete mě?“. Jedná se totiž o titul Dogs board game, který již v minulosti vyšel v Brazílii. Nyní byl přeložen do angličtiny a snaží se získat přízeň i mimo Brazílii. Jedná se o mix workerplacementu s point to point pohybem, kdy se nejdříve snažíte posbírat ztracené a zatoulané psy a ve druhé fázi hrajete různé akce, např. sháníte psí potravu, vylepšujete svůj útulek, léčíte nemocné psy apod. V poslední fázi musíte nakrmit jak pejsky, tak poloprázdné peněženky vašich asistentů. Hra je pro 2 – 4 hráče zhruba na 60 minut.
Na Kickstarteru se už objevilo několik adaptací známých filmů nebo seriálů a v roce 2017 se pravděpodobně dočkáme dalšího počinu, hry Terminátor, the official board game. Hra by se měla odehrávat částečně podle scénáře filmového příběhu, tedy v roce 1984, a částečně v budoucnosti v roce 2029. K tomu bude využívat 2 hrací desky, kde zřejmě půjde cestovat tam a zase zpátky. Na té desce z budoucnosti půjde spíše o management zdrojů a lehké souboje obou stran, rok 1984 by měl naopak poskytnout mnoho různorodých misí plných napětí. Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že události z roku 1984 budou ovlivňovat dění v budoucnosti. Na závěr je potřeba dodat, že jeden hráč se zde ujme ozbrojených sil Skynetu a proti němu se postaví zbytek v rolích hrdinů posledního lidského odboje.
Ještě chvíli zůstaneme v budoucnosti, a to v době, kdy je už země zcela zničená a takzvaní „robotanisti“ se na ní snaží vybudovat nádherné umělé zahrady. Ano, mluvím o hře The Last Garden. Ta je určena pro 2 – 4 hráče s hrací dobou do jedné hodiny a vy se v ní ujmete rolí robotanistů, tedy jakýchsi botaniků, a pokusíte se vybudovat tu nejkrásnější zahradu k potěšení vaší královny. Ve svém tahu vždy zahrajete jednu kartu a tou ovládáte zahradu, přesněji vždy nějaký určitý sektor v zahradě. Jakmile vyřešíte její efekt, můžete umístit svého robotanistu do určité oblasti. V této fázi jde o klasický worker placement. Na konci vašeho kola dostanete odměnu, worker-robot se vám vrátí a další kolo může začít.
Teď bychom se mohli podívat na dvě hry, jež by se daly charakterizovat jednoduše jako dungeon crawler. S těmi se v posledních letech roztrhl pytel a ani rok 2017 nebude výjimkou. Začnu tedy bez váhání, první z nich nese název Dungeon Alliance. Jde o hru pro 1 – 4 hráče, kdy nepotřebujete gamemastera a záleží jen na vás, zda se rozhodnete pro kooperativní hru nebo si to budete chtít mezi sebou vyřídit ručně stručně. A nechybí samozřejmě možnost toulat se v kobkách a po jeskyních úplně sám. To ale není vše, takhle hra totiž požívá ještě jeden velice oblíbený mechanismus a tím je deckbuilding. Na začátku máte jen základní balíček, ale tím jak postupně získáváte body zkušenosti, můžete si dokupovat nové a silnější karty. No, proč ne?
Tou druhou je hra Shared Dream. Tady autoři vsadili kartu pouze na kooperaci, takže ti z vás, co máte rádi kompetitivní hraní, tady vám pšenka nepokvete. Hra vychází z již známého RPG Of Dreams and Magic a díky tomu slibuje i něco příběhového hraní. Hra je scénářová a každý scénář by měl přinést unikátní zážitek. Takhle to zní velice zajímavě, uvidíme, jak se to ve finále povede.
Následující hra by se částečně také dala považovat za dungeon crawler, i když přímo neběháte po chodbách a slujích. Jde totiž o již úspěšnou hru Thunderstone, tentokrát s podtitulem Quest. A jde opět o deckbuilding, kdy se snažíte co nejlépe vybavit, připravit a následně vyrazit do děsivého podzemí a utkat se tu s krvelačnými monstry. Navíc tady přibude právě onen quest, který bude pro každého hráče unikátní a určí tak podmínky jeho vítězství. Hra je určena pro 2 – 4 hráče a splnit úkol by mělo trvat kolem 90 minut.
Zůstaneme ještě chvilku u fantasy tématu, protože kdo by neměl rád fantasy!? Další kooperativní hrou v letošním roce bude, protože už je úspěšně zafinancována, Wrathborne Champions. Zde se 2 – 6 hráčů utká v nerovném boji proti obřím nepřátelům zvaným Minions of Wrath. Vždy bojujete proti jedinému nepříteli, který je rozdělen do devíti sektorů, a vy ho musíte rozebrat kousek po kousku. Hra dává na výběr ze šesti povolání, jako např. warrior, ranger nebo cleric, a každý takovýto hrdina má svůj vlastní balíček karet. Hrací doba pak záleží na obtížnosti, kterou zvolíte. Hra se dá dohrát během 30 minut, ale můžete u ní strávit klidně i 3 hodiny. Záleží jen na vás.
Dalším titulem je Shifting Realms, za kterým stojí Craig van Ness, který se podílel na hře Heroscape. A co na nás čeká? Příběh se odehrává na pomezí 5 světů a jejich hrozící kolize. Na začátku si vždy vyberete 3 světy, se kterými budete hrát. Jakmile splníte podmínky vítězství ve dvou z nich, hra končí. A jak vyhrát? Hlavním mechanismem hry je workerplacement, takže budete vysílat své pracovníky budovat budovy, vysílat scouty sbírat suroviny, vojáky jako jejich ochranu a samozřejmě sbírat vítězné body. Karty příběhů a osobních úkolů by měly zvýšit komplexitu hry.
A u workerplacementu ještě zůstaneme. Zatím jsme to tu měli plné krvavých bojů o místo na výsluní, pojďme tedy trochu odlehčit. Co takhle uvařit trochu piva? Určitě to není první hra s tímto tématem, o to víc jsme zvědaví, jak si povede. Jde o hru Dragon Brew. Ve hře se ujmete zástupce jedné z mnoha různých fantasy ras s unikátní vlastností a budete se snažit budovat své pivní impérium. To samozřejmě nestačí, musíte také vařit pivo a to ne ledajaké. Musíte vařit takové pivo, aby chutnalo porotě soutěže „Dragonkeep beer festival“. Hra vypadá rozhodně zajímavě, pokud by ji chtěl někdo vyzkoušet, má možnost prostřednictvím Tabletopie. Stejně tak i většinu ostatních her.
No a to už se pomalu blížíme k závěru. Ještě se podíváme na 2 rozšíření ke hrám a jednu kooperativní historickou hru. Prvním rozšířením, i když zde bych měl říci, že se jedná o dvě rozšíření najednou, jsou The Dark Mountains a Valhalla ke hře Champions of Midgard. První jmenované přináší jednu zásadní věc, možnost hrát hru v pěti. Dále pak nové nepřátele, nové válečníky – lukostřelce a jejich kostky, nového leadera a pak také novou lokaci – Dark Mountains. Druhé rozšíření přináší více možností, jak pracovat se zdroji, sekundární schopnosti hrdinů, dále také samotné kostky hrdinů společně s dalšími válečníky a také desku Valhally, kam odchází všichni poražení. Vypadá to, že nejen Blood Rage umí pracovat s mrtvými bojovníky z Valhally. A kdo jste minul tuhle úžasnou hru, máte samozřejmě možnost ji získat společně s oběma rozšířeními.
Druhé rozšíření dnes trochu vybočuje, neboť se podíváme do hlubokého vesmíru. Jedná se totiž o hru Exodus: Proxima Centauri a její rozšíření Event Horizon. To by mělo podle autorů završit celou ságu, když už předtím vyšlo rozšíření Edge of Extinction. Základní hra je z roku 2012, takže je už určitě prověřená časem a našla si nejednoho fanouška. Pro ty z vás, kdo neví, o co jde, dá se popsat jednoduše – 4X. Znamená to, že ve hře budete objevovat, osidlovat, získávat zdroje a také eliminovat protivníky. Většinou začínáte hru v domácím systému se slabou flotilou několika lodí a základními příjmy zdrojů. Postupně své impérium rozšiřujete, učíte se nové technologie a nakonec se střetnete s nepřáteli, ať už na poli bitevním nebo u diplomatického stolu. Zbývá dodat, že hra je určena až pro 6 hráčů a herní doba bude více jak 180 minut.
A dostáváme se k poslednímu kousku dnešního přehledu a tou je historická hra Black Orchestra, second edition. Ano, první verze hry vyšla v roce 2016 a hned rok na to se chystá druhé vydání. Přiznám se, že přesně nevím důvod nové verze, ale první edice měla velký úspěch, tak se zřejmě autoři rozhodli hru ještě vylepšit a umožnit hru získat dalším zájemcům. O co ale ve hře jde? Hra se drží historického dění v hitlerovském Německu za 2. světové války. Hráči se ujímají rolí tehdejších spiklenců a jejich úkolem je úspěšně spáchat atentát na Adolfa Hitlera. Jde tedy o hru kooperativní a rozhodně ne jednoduchou. Kdo ale máte rádi historii z tohoto období, určitě si přijdete na své. Hra se dá hrát až v 5 hráčích a je jen na vás, jestli tentokrát uspějete.
No a to je pro tentokrát vše, myslím si, že každý si najde to své, protože každá hra má určitě svého hráče. Tak se nebojte a mrkněte na www.kickstarter.com.
Ahoj,
Super článek, mohly byste takováto shrnutí dělat častěji.
Díky.