Založit si sbírku deskových her je často spontánní záležitost, prostě propadnete kouzlu analogového hraní, koupíte první, druhou, třetí hru a už v tom jedete. Za pár měsíců se probudíte uprostřed sbírky desítek a možná že i stovek her. Přesto se vám může stát, že si “nebudete mít co zahrát”. Jak je to možné? Je to proto, že jste sbírku her postavili špatně. Musíte totiž brát v potaz nejen co baví vás, ale hlavně na co máte spoluhráče a čas a prostor. Tento článek má za cíl dát pár rad, jak se sbíráním her začít a co pořídit do začátku, aby to přinášelo co nejvíce radosti z hraní.
Vůbec první hru do své sbírky pravděpodobně koupíte z nadšení, když objevíte jak úžasné možnosti moderní deskové hry skýtají. Měla by to být taková hra, která bude přinášet radost hlavně vám, vybírejte takové téma a takové zaměření, které sedí vám. Jako u všech drogových závislostí, jde nám o to, abyste kouzlu propadli. Následně už můžete postupovat více systematičtěji.
Tak za prvé byste měli do své sbírky zařadit nějakou hru pro širší hráčskou obec. Tato hra vám umožní lákat další duše a rozšiřovat tak okruh vašich potencionálních spoluhráčů. Nemusí to být nutně něco kulervoucího. Klidně se poohlédněte po nějakém léty prověřeném titulu. Pokud plánujete zlomit k hraní třeba rodinné příslušníky. Mrkněte na
Ticket to Ride
Klasika od Alana R. Moona umožní až pěti hráčům propojovat na mapě nejrůznější města pomocí železničních spojů. Pravidla jsou jednoduchá, nenáročná a přitom už máte pocit, že vyhrajete hru a ne že hra hraje vás. Ticket to Ride existuje ve více variantách včetně jedné hodně luxusní edice a jedná se o ideální vstupní hru.
Alternativa? New York 1901
Ještě chvíli budeme hrát na stejnou notu, tedy co největšího rozšiřování hráčské základy. Jen co se na vás provalí, že holdujete deskovým hrám, můžete čelit dotazům, zda hrajete to či ono. Pro tyto případy můžete zařadit do své sbírky nějakou osvědčenou klasiku, kterou znají všichni a na kterou uženete i lidi, co normálně deskové hry nehrají. Tady primárně nejde o to přilákat je k deskovkám, to je typ lidí, kteří deskové hry nechtějí objevovat, jsou zcela spokojeni s tím, že si čas od času dají Bang! či Carcassonne. Ale i takoví lidé pro vás mohou znamenat příležitost k hraní a tak je dobré mít ve sbírce například
Osadníci z Katanu
Čas od času vždy přijde jejich chvíle. Jsou jako záplavy které jednou za sto let vylezou z nedaleké řeky aby navštívili váš obývák. Můžete si o nich myslet cokoliv chcete a pokud vám teď skřípají zuby, nebudeme vám nic vymlouvat. Nicméně my si myslíme, že Osadníci jsou i po letech dobrou hrou a mají své místo ve sbírce.
Alternativa? Carcassonne
A teď už přichází čas začít trochu tvrdit muziku. Ideálním dalším kouskem do sbírky by mohla být nějaká hezká škodící hra. Tedy deskovka, kde ne nutně všichni tahají za jeden provaz a kde není problém se trošku škodolibě realizovat. Taková hra přinese do vaší sbírky větší dynamiku. Hezkým doporučením by mohla být hra
Zeměplocha: Ankh-Morpork
která se v začátku tváří jako budovatelská strategie, kdy se pokoušíte realizovat své tajné plány v ulicích města Ankh-Morpork známého z knih pana Pratchetta. Opak je ale pravdou, ve skutečnosti musíte cíleně škodit svým protihráčům, odhadovat jejich záměry a plány, obsazovat strategické body na mapě a dominovat na konci hry právě v té oblasti, která vám přinese celkové vítězství. Pravidlově je to už trochu složitější ale nic, co by se nedalo zvládnout.
Alternativa? Ostrov
Další krok bude party hra. To nemusí nutně znamenat über jednoduchou hru, která předpokládá, že všichni mají alkoholem scvrklé mozky do velikosti rozinky. V takovém případě si dejte Activity. My předpokládáme intelektuální zábavnou sešlost zcela v duchu pokrokového smýšlení bez nadužívání zbytečných omamných látek. I když… no dobře.
Je krásná hra do společnosti. Jeden je vždy vypravěč a dává ostatním nějakou nápovědu, která ale nesmí být moc konkrétní ani abstraktní. Ostatní potom hádají z velkých krásně malovaných karet, co měl dotyčný na mysli. Zcela jednoduchý koncept zaznamenal obrovský úspěch a Dixit se rázem stal vyhledávanou klasikou. K hraní je potřeba trocha představivosti a můžeme garantovat, že se skvěle pobavíte. Jediná nevýhoda je, že role vypravěče (což je to nejzábavnější) putuje od hráče k hráči a užijete si jí málo.
Alternativa? Koncept
Tak to bychom měli úlitbu davům a první pětici bychom mohli uzavřít nějakou pořádnou peckou, co myslíte? Je totiž nesmírně důležité pochopit, že poté, co položíte dobré a široké základy vašemu deskovkaření, musíte si udělat radost hlavně sobě.
BattleLore (Second Edition)
Je z našeho pohledu zcela unikátní hrou. Vlastně ani nevíme, od jakého konce pět ódy. V první řadě vás hra uchvátí nádherným zpracováním a tématem epické fantasy bitvy. BattleLore je první zástupce žánru ameritrash v našem seznamu a tak budete možná až překvapeni, co všechno dnešní deskové hry nabízejí. V případě BattleLore se nemusíte bát složitých pravidel, či přípravy hry – přesto má hra velký záběr. Různé schopnosti jednotek, vlastnosti terénu, bitevní scénáře – kupa rozšíření do budoucna. Tohle je prostě pecka a může pro vás dokonce znamenat odrazný můstek do světa válečných her. BattleLore je zároveň jedinou hrou z našeho seznamu, která je aktuálně dostupná pouze v anglickém jazyce.
Alternativa? Diskwars
Pokud jste si udělali radost nějakou pěknou válečnou hrou, můžete zkusit zařadit do sbírky i něco z žánru euro. Takovou hru uvítají často více dívky, které neholdují konfliktním žánrům či mírné šikaně v rámci přátelství. Ale i leckterý muž může skrývat v sobě mírumilovného farmáře a rád se čas od času realizuje v Agricole (Caverně) či se pokusí proměnit svůj potenciál ve vítězství ve hře jako je
No dobrá, přiznáváme, že mírné škození se dá provozovat i v této hře, ale možná právě proto nás tak baví. Už když jsme ji recenzovali, bylo nám jasně, že se jedná o opravdu velmi povedenou hru, ale s odstupem doby se ukazuje že je to opravdu špička žánru. Základ tvoří karty, ze kterých si budete stavět své malé království a postupně rozšiřovat své možnosti. Uhlídat produkci a ideálně i spotřebu rozličného množství surovin ve hře není vůbec jednoduché, ale i když se vám to zrovna nevyvede, určitě si odnesete výtečný herní zážitek.
Alternativa? Alchymisté
Pokud máte v dosahu nějakého studena Matfyzu, určitě uděláte dobře, pokud zařadíte do sbírky nějakou abstraktní hru, ve které ho nebudete zatěžovat něčím tak přízemním, jako jsou draci, čarodějové či upíři. Podobný typ her ocení praktičtěji založení lidé, kteří se budou moci soustředit na herní mechaniky.
Qwirkle
Je krásně vypadající a jednoduše fungující hrou, ve které se budete snažit skládat vzorce tak, aby vám přinesli co nejvíce vítězných bodů. U hry si není problém vyprávět o tom, jak bylo v práci či že se zdrcly knedlíky na svíčkovou, představuje tedy ideální zábavu na nedělní večer, kdy zrovna Láďa Hruška nestraší v televizi a vy nemáte do čeho píchnout. Jednoduchá a přímočará hratelnost předurčuje toto hru k ideální rodinné zábavě a díky absenci savého kartonu si jí můžete vzít i třeba k vodě či na dětský tábor.
Alternativa? Hive
Ale co když potřebujete zabít jen chvilku než přijede vlak? V takovém momentu se hodí hry z kategorie filler, tedy hry výplňové, překlenovací či lépe řečeno doplňkové. Záhy totiž zjistíte, že vaše okolí od vás, coby nadšence do deskovek, bude očekávat instantní zábavu. Abyste splnili daná očekávání je dobré mít připravenou v kapse malou karetní hru, která může zahnat vkrádající se nudu.
Milostný dopis
Je naprosto minimalistickou karetní hrou, která rozkvete až po několikerém zahrání. Ze začátku lidé tradičně nechápou, jak vás něco takového může bavit, ale posléze objeví, jak vlastně hra funguje a jaké herní strategie se v ní dají vymýšlet. Jedna partie zabere řádově minuty a tak není problém rozjet miniturnájek a to, koho si princezna zamiluje.
Alternativa? Pět okurek
Pomalu se blížíme ke konci naší kanonické desítky a tak je na čase přijít opět s něčím větším. Ve vaší nově vznikající sbírce deskových her by rozhodně neměla chybět nějaká kooperativní hra. Ta je pokaždé zdrojem údivu u nehráčů, kteří netuší, že nemusí nutně hrát jeden proti druhému. Kooperativních her je na trhu velké množství a vybírat můžete podle obtížnosti pravidel, tématu či délky herní partie.
Arkham Horror
Dobře… uznáváme, že toto není asi nejlepší varianta pro úplně začínající hráče, protože hra je opravdu velká a pravidla to také zrovna neulehčují. Pokud máte ze hry obavy, zkuste mrknou na Pandemic, který je mnohem přístupnější. Na druhou stranu je Arkham Horror atmosférickou jízdou pro všechny milovníky H. P. Lovecrafta. Ve starém městě se probouzí dávné hrůzy a vy s nimi musíte svést nerovný boj. Hra byla nedávno zrecyklována pod názvem Eldritch Horror, ale i původní AH má stále co nabídnout zejména díky velkému množství rozšíření.
Alternativa? Pandemic
Ve chvíli, kdy už se blížíte k první desítce her ve své sbírce, je na čase zvolit něco, co bude jen pro vás a bude vás provázet delší dobu. Nějakou hru, která vám opravdu přiroste k srdci a na kterou budete mít stálé spoluhráče. Všechny předchozí hry totiž jsou jednorázovou záležitostí, můžete je vyndat ze skříně, zahrát a jestli je znovu vyndáte za týden, měsíc, rok – nehraje žádnou roli. Jsou ale hry, které jsou přímo předurčeny k pravidelnému hraní a právě to vám přinese nejvíce radosti.
Pán prstenů: Karetní hra
Je karetní dobrodružství ze světa, který stvořil profesor Tolkien. Ke hře vycházejí pravidelně dodatky v podobě dalších příběhů. Můžete se tak vydat na pátrání po Glumovi, či prozkoumávat temná zákoutí trpasličího města pod Mlžnými horami. Hra je určena pro dva hráče kteří musí spolupracovat – jde tedy opět o hru kooperativní. Její přednosti oceníte právě při pravidelném hraní.
Alternativa? Descent: Výpravy do temnot
A to už je všechno. Pevně věříme, že když postavíte svoji sbírku deskových her na podobných základech, dá vám co nejširší možnosti hraní. Později se můžete začít rozvíjet libovolným směrem a začít protěžovat právě takové žánry a typy deskových her, která baví vás konkrétně. Pokud budete potřebovat nějakou radu, klidně mrkněte k nám do sekce recenzí.
Drahá Deskofobie,
váš článek, či možná spíše návod, mne velice potěšil a pobavil. S přítelem jsme spolu něco málo přes rok a v okamžiku, kdy jsme zjistili, že oba milujeme deskové hry, ale nemáme s kým hrát, začali jsme postupným odpíchnutím od první společné hry Arkham horror, přes postupné rozšiřování zatím skromné sbírky.
Pobavilo nás to, že většinu her v tomto článku buď máme, nebo plánujeme, ačkoli, dle vás, jsme v podstatě začali od konce, ale začít se někde musí.
Často se na váš pořad díváme, i zpětně a rádi zjišťujeme, že máte podobný názor na stejné hry, je potěšující zjistit, že někdo jiný má tak velmi podobnou chuť. Doufáme, že tento stav bude i nadále trvat a my se vámi budeme moci inspirovat a rozšiřovat náš hráčský záběr.
Chystáme se na Brněnské Deskobraní, snad vás tam potkáme a prohodíme pár slov.
Pěkný den.
Velké díky za podporu! Na Deskobraní se také chystáme, tak snad to vyjde.
Zdravím deskofobii,
článek je super :-). Začínal jsem na karetnich hrách, ktere jsem učil i svou ženu a nakonec přešel na deskovky.
Za 11let společného hraní jsme si vytvořili sbírku her které se dají hrát prakticky s kymkoliv kdo chce hrát.
Settlers zrod imperia – pro dva absolutní špička
Carcassonne – stará klasika, hratelná jak ve dvou tak i ve vice hráčích
Milostný dopis – za málo peněz hodně muziky 🙂
Tsuro – ve dvou slabší, ale při větším počtu vyborná hra když přijde návštěva
Arkham horror – dlouho jsem tehle hře odolával a nakonec podlehl na vánoce 2015, výborna hra, hrano i s nehrači a vyborně se u toho bavili. Je to atmosferická hra tak je lepši když se sejdete u teto hry v dobré naladě at si užijete atmosferu.
děkuji za práci Deskofobii 🙂
Chtělo by to článek víc propracovat. Za prvé uvést více alternativ a za druhé se zaměřit na různé potřeby různých hráčů. Jiné hry bude hrát mladý pár a jiné hraje naše pětičlená rodina s menšími (4+) dětmi. Neše hity, které tu nezněly, jsou například Predátor (Food Chain), Dominion, Splendor, Doba kamenna, Malé velké galaxie, Minutové říše nebo Revolver.